Kas tulude puudumine katkestab amortisatsiooni?

Veebisait

Peaaegu iga ettevõte kasutab põhivara või immateriaalse varana määratletud vara. Enamik neist amortiseeritakse aja jooksul vastavalt amortisatsioonigraafikule. Selle alusel kajastab maksumaksja amortisatsioonitasud ettevõtte maksukuludes. Kui olukorras, kus ettevõte teenib tulu, tundub amortisatsiooni mahakandmise kajastamine kõige mõistlikum, siis tulude puudumise korral ettevõtjate seas tekib kahtlusi kulude kajastamise õigsuses.

Mida amortiseeritakse?

Nagu juba eespool mainitud, arvestatakse amortisatsiooni põhivara ja immateriaalse põhivaraga, mis:

  • need on maksumaksja omandis või kaasomandis,

  • on ostetud või valmistatud iseseisvalt,

  • on täielikud ja kasutuskõlblikud päeval, mil need kasutusele võetakse.

Sellega aga nõuded veel ei piirdu, sest olulisemate hulka kuulub ka eeldatav ärieesmärgil kasulik eluiga, mis peab olema pikem kui üks aasta.

Amortisatsioon on maksukulu

Vastavalt Art. 22 sek. Isiku tulumaksuseaduse 1 kohaselt on mahaarvatavad kulud kulud, mis on tehtud selleks, et:

  • tulude saavutamine või

  • kasumit säilitada

  • sissetulekuallika kindlustamine

- lisaks artiklis loetletud kuludele. 23 seaduse.

Kus Art. 22 sek. Seaduse § 8 ütleb selgelt, et mahaarvatavad kulud on põhivara ja immateriaalse põhivara tarbimise mahakandmised (amortisatsiooni mahakandmised), mis on tehtud ainult vastavalt Art. 22a-22o, arvestades art. 23.

Millal peaks amortisatsioon lõppema?

Nagu on täpsustatud artiklis 22c punkti Amortisatsioonile ei kuulu PIT seaduse § 5 kohaselt vara, mida ei kasutata majandustegevuse peatamise või lõpetamise (likvideerimise) tulemusena.

Seejärel tuleks amortisatsiooni mahakandmine lõpetada alates selle tegevuse peatamise või lõpetamise kuule järgnevast kuust.

Kuludes tulusid ja amortisatsiooni ei kajastata

Eespool on mainitud kahte peamist olukorda, kus amortisatsioon ei saa olla maksukulu. Seega, kui ettevõtja ei ole tegevust peatanud ega lõpetanud, kuid puhtmajanduslikel põhjustel ei teeni ta mõnda aega tulu, on tal õigus arvata selle perioodi amortisatsioonitasu kuludesse.