Kuidas mõjutab elukohatõend välismaalase töötasu arveldamist?

Teenistusmaksu

Poola tööandjad võivad palgata mitte ainult Poolas elavaid inimesi, vaid ka välismaalasi. Käesolevas artiklis käsitleme konkreetset olukorda, kus Poola üksus võtab lepingu alusel tööle välismaalase, kuid viimane teeb tööd välismaal. Vaatleme ka seda, kuidas toimub seda tüüpi tööde eest makstava tasu maksustamine ja milline tähtsus on selles elukohatõendil!

Välismaalased PIT seaduse alusel

Üksikisiku tulumaksuseaduses kasutatakse Poola Vabariigi territooriumil asuva elukoha mõistet. Olenevalt sellest, kas konkreetsel füüsilisel isikul on selline koht Poolas või mitte, loetakse teda vastavalt maksuresidendiks või mitteresidendiks.

Vastavalt Art. 3 sek. PIT seaduse 2a kohaselt maksustatakse füüsilistel isikutel, kui neil ei ole elukohta Poola Vabariigi territooriumil, ainult Poola Vabariigi territooriumil saadud tulu (tulu) (piiratud maksukohustus). ). Lisaks, nagu on näidatud artiklis 3 sek. Seaduse 2b punkt 7 lõikes 1 nimetatud maksumaksjate poolt Poola Vabariigi territooriumil teenitud tulu (tulu) eest. 2a, käsitletakse eelkõige tulu (tulu) reguleeritud nõuetest, sealhulgas nõuetest, mis on kättesaadavaks tehtud, makstud või maha arvatud, füüsiliste isikute, juriidiliste isikute või juriidilise isiku staatuseta organisatsiooniüksuste poolt, kelle elukoht, asukoht või juhatus on territooriumil. Poola Vabariigis, olenemata lepingu sõlmimise ja teenuse osutamise kohast.

Ülaltoodud säte viitab sellele, et sõltumata töö tegemise kohast ja lepingu sõlmimise kohast kuulub Poolast pärit tööandja poolt mitteresidendile makstav tasu Poolas maksustamisele.

Samuti väärib märkimist, et vastavalt Art. 3 sek. §-s nimetatud tulude (tulude) kohta PIT seaduse 2d. 3 sek. 2B, punkt 7, loetakse see tuluks, millele on viidatud art. 29 sek. PIT seaduse 1. Pange tähele, et hoolimata asjaolust, et tellimust teostab välismaalane väljaspool Poola Vabariigi territooriumi, võidakse seda Poolas maksustada kui mitteresidendi Poola territooriumil teenitud tulu.

Välismaalase töötasu – maksustamiseeskirjad

Eelmises osas märkisime, et art. PIT seaduse 29. Seetõttu analüüsime selle sätte sisu.

Kunstis. 29 sek. Seaduse 1 punktist 1 saame lugeda, et tulumaks art. 13 punktid 2 ja 6-9 ning muude kui artiklis nimetatud huvidega. 30a lõige. 1, autoriõigusest või sellega kaasnevatest õigustest, õigustest leidlikele disainilahendustele, kaubamärkidele ja dekoratiivkujundustele, sealhulgas nende õiguste müük, retsepti või tootmisprotsessi saladuse avalikustamise tasudest, tööstusliku või kaubandusliku toote kasutamise või kasutamise õiguse eest. seadme või teadusliku, sealhulgas transpordivahendi, ja teabe eest, mis on seotud kogemustega, mis on saadud tööstus-, kaubandus- või teadusvaldkonnas (oskusteave) - tasutakse ühekordse summana 20% tulust.

Kuid Art. TuMS 13 punkt 8 on loetletud tulud ettevõtlusega tegeleva üksusega sõlmitud käsunduslepingu alusel isiklikult sooritatud tegevusest.

Seetõttu kuulub välisriigis käsunduslepingu alusel töötavale välismaalasele makstav tasu reeglina Poolas maksustamisele. Sellises olukorras on Poola tööandja kohustatud koguma väljamakstud töötasult 20% kindla maksumääraga maksust.

Siiski on Art. 29 sek. 2 PIT seaduse. See näeb ette, et ülaltoodud sätteid kohaldatakse, võttes arvesse topeltmaksustamise vältimise lepinguid, mille osaline Poola Vabariik on. Vastavast topeltmaksustamise vältimise või maksu sissenõudmata (tasumata) lepingujärgsest lepingust tuleneva maksumäära kohaldamine on aga võimalik tingimusel, et maksumaksja elukoht on maksustamise eesmärgil dokumentaalselt tõendatud tõendiga. temalt saadud elukoht.

Sellest tulenevalt sõltub õige maksuarvestus sellest, kas välismaalane esitab oma elukohariigi tõendi. Välisriigis tellimust täitvale välismaalasele makstava töötasu maksustamise reeglid erinevad olenevalt sellest, kas ta esitab Poola tööandjale välisriigi elukohatõendi või mitte.

Elukohatõend – kuidas selle puudumine palka mõjutab?

Esiteks vaatleme juhtumit, kus välismaalane ei esita Poola tööandjale elukohatõendit. Sellest tulenevalt antud välisleping ei kehti, mis omakorda tähendab, et kasutame ainult Poola PIT seaduses sisalduvaid regulatsioone.

Nagu me juba märkisime, maksustatakse sellises olukorras välismaalasele makstav tasu Poolas. Siin maksjana tegutsev Poola tööandja on kohustatud koguma kindlasummalist tulumaksu 20% töötasult saadud tulult (sel juhul ei arvesta me maksukulusid).

Siiski tuleb meeles pidada, et sellega Poola tööandja kohustused ei lõpe.

Esiteks kooskõlas Art. 41 sek. PIT seaduse 4 kohaselt on maksjad kohustatud sisse nõudma kindlasummalist tulumaksu tehtud väljamaksetelt (hüvitistelt) või maksumaksja käsutusse antud raha või rahalise väärtuse eest. kunstis. 29.

Veelgi enam, vastavalt Art. 42 sek. 1 alusel kannavad väljamaksjad kindlasummalised maksusummad maksu laekumise kuule järgneva kuu 20. kuupäevaks - maksuameti kontole, mille abil maksuameti juhataja maksja elukoha järgi pädev täidab oma ülesandeid ja kui maksja ei ole füüsiline isik, siis asukoha või tegevuskoha järgi, kui maksjal asukohta ei ole.

Kuid Art. 42 sek. Seaduse 1a kohaselt on väljamaksjatel kohustus saata asukohajärgsele maksuametile iga-aastased PIT-8AR deklaratsioonid maksuaastale järgneva aasta jaanuari lõpuks.

Vastavalt Art. 42 sek. Seaduse 2 punkti 2 kohaselt on maksjad kohustatud välisriigi isikute maksustamise küsimustes pädevate maksuametite juhtide abiga saatma välisriigi üksustele ja maksuametitele isikuandmeid IFT-1 / IFT-1R hiljemalt 2011. aasta 1. jaanuariks. Maksuaastale järgneva aasta veebruar.

Näide 1.

Poola maksumaksja palkas sinna töid tegema Ukrainas elava ukrainlase. Käsundileping sõlmiti Poolas ja selle väärtuseks määrati 4000 Poola zlotti. Töövõtja ei esitanud Ukraina elukohatõendit. Novembris 2019 sai tellimus täielikult täidetud. Sellest tulenevalt on Poola maksumaksjal kohustus tasuda 800 Poola zlotti palgast kinnipeetud maksust 20. detsembriks vastavale maksuametile. 31. jaanuariks 2020 koostab ja saadab Poola tööandja PIT-8AR oma maksuametile, 2020. aasta veebruari lõpuks aga IFT-1R, mis saadetakse nii Ukraina kui ka maksuametile, mis on pädevale maksuametile. välismaalaste maksustamine. Kui välismaalane ei esita elukohariigi maksuresidentsuse tõendit, rakendame välisriigis teostatud tellimuse eest makstud tasu maksustamisel ainult Poola regulatsioone.

Elukohatõendi esitamine

Hoopis teistsugune on olukord, kui töövõtja esitab maksuresidentsuse tõendi. Selline olukord tähendab, et esmajärjekorras tuleb viidata vastava topeltmaksustamise vältimise lepingu sätetele.

Ukrainast pärit välismaalase eeskujul tuleks viidata Poola Vabariigi valitsuse ja Ukraina valitsuse vahelisele lepingule topeltmaksustamise vältimise ja maksudest kõrvalehoidumise tõkestamise kohta tulu- ja varamaksude valdkonnas, koostatud Kiievis 12. jaanuaril 1993. aastal. Alustage tasuta 30-päevast prooviperioodi ilma piiranguteta!

Vastavalt Art. 14 sek.Lepingu artikli 1 kohaselt maksustatakse tulu, mille lepinguosalise riigi resident saab vabal kutsealal või muul iseseisval tegevusel, ainult selles riigis, välja arvatud juhul, kui sellel isikul on tavaliselt teises lepinguosalises riigis kindel tegevuskoht. oma tegevuse teostamiseks.

Sellest tulenevalt maksustatakse nendel asjaoludel Ukrainas tehtud käsunduslepingu alusel makstav tasu ainult välismaalase elukohariigis, s.o Ukrainas. Selle tulemusena Poola eeskirju ei kohaldata, mis tähendab, et Poola tööandjal ei ole kohustust kindlasummalist maksu sisse nõuda. Tema ainsaks kohustuseks jääb töövõtjale ja välisriigi isikute maksustamise küsimustes pädevale maksuametile edastama IFT-1R teave (SÜS § 42 lg 6) järgmise aasta veebruari lõpuks.

Näide 2.

Poola maksumaksja palkas sinna töid tegema Ukrainas elava ukrainlase. Käsundileping sõlmiti Poolas ja selle väärtuseks määrati 4000 Poola zlotti. Töövõtja esitas Ukraina elukohatõendi. Novembris 2019 sai tellimus täielikult täidetud. Seetõttu maksustatakse palku ainult Ukrainas. Poola tööandjal tuleb meeles pidada IFT-1R koostamist 2020. aasta veebruari lõpuks ilma kogutud maksusummat näitamata, mille ta saadab nii Ukraina kui ka välismaiste isikute maksustamise eest pädevale maksuametile. Olukorras, kus välismaalane esitab tõendi maksuresidentsuse kohta oma riigis, tuleb esimese asjana järgida vastavas välislepingus sätestatut. Esitatud sätetest võib järeldada, et välismaalastele välismaal tehtud töö eest makstava tasu maksustamise küsimus on keeruline. Sõltuvalt sellest, kas töövõtja esitab Poola tööandjale elukohatõendi, saame eristada kahte käitumismustrit.