Kuidas arveldada oma Forexi tulu? Hea teada!

Veebisait

Forexi turg on olnud investorite seas väga populaarne juba mitu aastat. Võime jälgida aktiivsust nii Poola kui ka välismaistel börsidel. Selle nähtuse levimuse tõttu tasub kaaluda mänguga seotud maksutagajärge Forex turul. Sellest artiklist õpime, kuidas arveldada oma Forexi tulu üksikisiku tulumaksu alusel.

Forexi sissetulek – kvalifikatsioon

Enne maksude tasaarveldusviiside üle arutlemist on aga vaja selgitada, kuidas käibemaksuseadus käsitleb Forexi tulu. Esiteks juhime tähelepanu sellele, et Forex on valuutaturg, kus potentsiaalne kasum teenitakse valuutakursside erinevuste põhjal. Sellised toimingud klassifitseeritakse tuletisinstrumentideks, millele on viidatud artiklis 2 klausel 1 punkt 2 lit. Finantsinstrumentidega kauplemise seaduse c – i.

Eeltoodud teadmiste ülekandmisel maksuõiguse alusele tuleb märkida, et tuletisinstrumentidelt saadav tulu kujutab endast tulu art. 10 sek. 1 PIT seaduse punkt 7. Nagu me sealt loeme, loetakse tuluks rahakapitalist tuletisinstrumentide tasu eest müügist ja sellest tulenevate õiguste teostamisest saadavat tulu.

Samuti tasub lisada, et vastavalt Art. 17 sek. 1b tuletisinstrumentidest tulenevate õiguste teostamisest tulu tekkimise kuupäeva loetakse nende õiguste teostamise hetkeks. Forexi tulu on tulu rahakapitalist. Esitatud liigitusmeetodil on spetsiifiline mõju maksude arveldusmeetodile. Kirjeldatud juhul on Art. 30b lõige. 1, mis ütleb, et tulust, mis on saadud väärtpaberite või tuletisinstrumentide müügist, sealhulgas nendest instrumentidest tulenevate õiguste teostamisest, aktsiate (aktsiate) tasu eest müügist, (aktsia) või sissemaksetest ühistu mitterahalise sissemakse vastu, välja arvatud ettevõte või selle organiseeritud osa, on tulumaks 19% saadud tulult.

Rõhutada tuleb, et maksustatav tulu kuulub vastavalt Art. 30b lõige. 2 eelnimetatu punkt 3 Tuletisinstrumentide tasu eest müügist ja sellest tulenevate õiguste teostamisest saadud tulude ja mahaarvatavate kulude summa, mis on määratletud vastavalt artiklile 2, on vahe. 23 sek. 1 punkt 38a. Eelnimetatud kulud on tuletisinstrumentide ostmisega seotud kulud - kuni nendest instrumentidest tulenevate õiguste teostamiseni või kuni nendest instrumentidest tulenevate õiguste loobumiseni või kuni nende tasulise müügini.

Esitatud regulatsiooni valguses on maksustatav tulu tuletisfinantsinstrumendi tasu eest müügist saadud tulu ja selle ostukulu vahe. Oluline on, et kulu saab aktiveerida alles müügihetkel. Tuletisfinantsinstrumendi soetamise hetkel ei ole ostukulu maksustatav. Forexi turult saadud tulu maksustatakse 19%.

Forexi tulu maksu tasumise meetod

Kuna me juba teame, mis moodustab maksubaasi, siis tasub vastavas maksudeklaratsioonis liikuda edasi õige maksuarvestuse tehniliste küsimuste juurde. Sellega seoses tuleb esmalt märkida, et vastavalt Art. 30b lõige. TuMS § 5 kohaselt ei liideta tulu rahalisest kapitalist tuluga, mida maksustatakse §-s sätestatud põhimõtetel. 27 (üldpõhimõtted) ja art. 30c (ühtlane maks). Vastavalt Art. 45 sek. TuMS § 1a punkt 1 on maksumaksjatel kohustus perioodil 15. veebruarist kuni maksuaastale järgneva aasta 30. aprillini esitada maksuametile eraldi tuludeklaratsioonid tulu (kahju) summas kapitalist maksustatud tulu (kahjumi) summa. artiklis sätestatud põhimõtetel. 30b.

Sellest tulenevalt on maksumaksjal kohustus arveldada Forexi tulu eraldi vormil PIT-38. Tuleb märkida, et kui Poola maksumaksja teenib tulu Poola maakleri kaudu, tuleks vorm PIT-38 täita saadud PIT-8C teabe põhjal. Nagu Art. 39 sek. 3 kohaselt on ettevõtlusega tegelevad füüsilised isikud, juriidilised isikud ja nende organisatsiooniüksused, samuti juriidilise isiku staatuseta organisatsiooniüksused kohustatud saatma maksumaksjale ja maksuametile, kelle abiga maksuameti juht, kes on pädev maksuameti juht, kes on tulumaksuseaduse § 3 kohaselt pädev tulumaksuseaduse § 3 alusel. maksumaksja elukoht täidab oma ülesandeid, isikuandmed tulu suuruse kohta PIT-8C, viidatud art. 30b lõige. 2. Alustage tasuta 30-päevast prooviperioodi ilma piiranguteta!

Mis puudutab kuupäeva, milleks maksumaksja peaks sellise teabe saama, siis vaadake artikli sisu. 42 g lõikest 1. 1, kus oli kirjas, et PIT-8C info tuleb saata maksuaastale järgneva aasta veebruari lõpuks. Forex tulud tuleks arveldada maksudeklaratsioonis PIT-38, mis esitatakse maksuaastale järgneva aasta 15. veebruarist kuni 30. aprillini. Kui maksumaksja kasutab Poola maakleri teenuseid, peaks ta veebruari lõpuks saama PIT-8C info, mille alusel tuleks täita aastadeklaratsioon. Olukord on aga erinev, kui Poola maksumaksja saab Forexist tulu välismaakleri kaudu. Poola määrused ei saa kohustada välismaiseid üksusi väljastama PIT-8C teavet, seetõttu peavad Poola maksumaksjad PIT-38 ise täitma.

Kui teenite tulu välismaaklerite kaudu, peate võib-olla tasuma maksu lähteriigis. Võttes arvesse ülaltoodud sätteid, võib selguda, et Poola residendi suhtes kohaldatakse topeltmaksustamist. Tuleb märkida, et vastavalt Art. 30b lõige. PIT-i 3 sätteid kohaldatakse arvestades topeltmaksustamise vältimise lepinguid, mille osaliseks on Poola Vabariik. Vastavast topeltmaksustamise vältimise või maksu tasumata jätmise lepingust tuleneva maksumäära kohaldamine on siiski võimalik tingimusel, et maksumaksja elukoht on maksustamise eesmärgil dokumentaalselt tõendatud omandatud elukohatõendiga. temalt.

Kui konkreetne rahvusvaheline leping nõuab ka maksu tasumist kahes riigis, tuleks rakendada sobivat topeltmaksustamise vältimise meetodit. Art. 30b lõige. PIT seaduse 5a, kust loeme, et kui Poola maksuresident saab kapitalifondidest tulu nii Poola Vabariigi territooriumil kui ka välismaal, siis see tulu liidetakse ja välisriigis tasutud tulumaksuga võrdne summa arvatakse maha. tulumaks arvutatakse kogu tulult. Veelgi enam, vastavalt Art. 30b lõige. 5b ülal seaduse §-s nimetatud reeglit kohaldatakse maksumaksja puhul, kelle tulu on ainult väljaspool Poola Vabariigi territooriumi. Artiklit 5a kohaldatakse vastavalt. Poola maksuresident, kes saab Forexist tulu välismaakleri kaudu, on kohustatud nimetatud perioodi jooksul maksu iseseisvalt arvutama ja esitama PIT-38. Kui teenitud kasumi arvelt võetakse välismaks, võib maksumaksja iga-aastases maksudeklaratsioonis Poola maksukohustusest välisriigis tasutud maksu maha arvata. Liikudes edasi kokkuvõtte juurde, tuleb rõhutada, et Forexi tulu maksuarveldamine sõltub suuresti maakleri asukohast, kelle kaudu Poola maksuresident turul tegutseb. Mõlemal juhul on tuluallika klassifikatsioon aga sama - tegemist on kapitalituluga tuletisinstrumentidega kauplemise näol, mida maksustatakse 19% maksuga.