Kuidas määrata puhkuseperioodi, kui töötaja välismaal õppis või töötas?

Teenus

Põhipuhkuse kestus on 20 päeva, kui töötaja on töötanud alla 10 aasta, ja 26 päeva, kui töötaja on pikema staažiga. Tööandja peaks arvestama koolituse kestuse tööperioodi hulka, millest puhkuse kestus sõltub.

Vastavalt Art. Tööseadustiku artikkel 155 "tööaeg, millest sõltub puhkuse suurus, arvestatakse:

1) põhi- või samaväärne kutsekool - õppekavas sätestatud õppeaeg, kuid mitte rohkem kui 3 aastat;
2) kutsekeskkool - õppekavas sätestatud õppeaeg, kuid mitte rohkem kui 5 aastat;
3) kutsekeskkool põhi(samaväärse) kutsekooli lõpetajatele - 5 aastat,
4) üldkeskkool - 4 aastat,
5) keskkool - 6 aastat,
6) kõrgharidus - 8 aastat.
Punktides 1-6 nimetatud õppeperioode ei liideta.
Kui töötaja omandas hariduse töötamise ajal, siis arvestatakse töötamise aega, millest sõltub puhkuse pikkus, kas töötamise periood, mille jooksul õpiti, või õppeperiood, olenevalt sellest, kumb on töötajale soodsam.

Välismaal töötamine või õppimine ja puhkusepraktika

Vastavalt Art. 20. aprilli 2004. aasta tööhõive edendamise ja tööturuasutuste seaduse artikkel 86.Välisriigis välisriigi tööandja juures töötamise dokumentaalselt tõendatud perioodid arvatakse Poola Vabariigis töötamise perioodide hulka töötajate õiguste valdkonnas. Teisest küljest määrab majandusminister määrusega kindlaks vajalikud dokumendid, korra ja kriteeriumid Poola töötajate välismaale töölevõtmise limiidi määramiseks, et täita Poola tööandjate poolt konkreetse ülesande täitmiseks sõlmitud lepinguid. kui see on antud valdkonna olemasolevaid vajadusi arvestades kehtestatud välislepinguga.

Tähelepanu väärib, et tööseaduse sätted ei sisalda regulatsioone välismaal õppimise perioodide puhkuseperioodidena arvestamise kohta. Ainult analoogia põhjal tuleks seda küsimust käsitleda välisriigis omandatud diplomite tunnustamist käsitlevate õigusnormide aspektist.

Tasub lisada, et tulenevalt erinevate Poola ja antud riigi vahel sõlmitud rahvusvaheliste lepingute olemasolust käsitletakse teises riigis või ülikoolis õppimist kinnitavate dokumentide tunnustamist eraldi.

Juhul, kui töötajal on diplom riigist, millega Poola on sõlminud haridust käsitlevate dokumentide tunnustamise lepingu, tuleks sellist dokumenti käsitleda samamoodi nagu Poolas välja antud dokumenti. Seega muutub puhkusepraktika osana konkreetse õppeperioodi välismaa koolis või väljaspool Poolat õppimise arvestamine automaatselt.

Juhul, kui töötaja on lõpetanud kooli või ülikooli riigis, millega Poola ei ole sõlminud vastavat haridusdokumentide tunnustamise lepingut, tuleks läbi viia nostrifikatsiooniprotseduur. Tuleb märkida, et välisülikooli lõputunnistuste tunnustamist teostab Poola ülikooli organ, kooli- ja küpsustunnistuste tunnustamist aga õppedirektor. Tunnustatud välisõpingute diplom või välisriigis lõpetatud kooli tunnistus on dokument, mida käsitletakse samaväärselt Poola vastava dokumendiga.

Tasub lisada, et puhkuseperioodide arvutamisel võivad tööandjad oma töötajate kasuks arvestada välismaa koolide tunnistusi ja välisõpingute lõputunnistusi, mille suhtes ei ole nostrifikatsiooniprotseduuri kohaldatud.

Alustage tasuta 30-päevast prooviperioodi ilma piiranguteta!

Kuidas tõendada töökogemust välismaal?

Kehtivad tööseaduse sätted ei reguleeri selgelt tõendeid, mille alusel saavad töötajad kinnitada teises riigis töötatud staaži. Seetõttu peaksid töötajad, kes on teatud perioode väljaspool Poolat töötanud, lisaks töötõenditele esitama ka muid dokumente, mis töötatud perioode üheselt kinnitavad. Oluline on, et dokumendid oleksid tõlgitud poola keelde.

Tööinspektsiooni seisukoha järgi kuuluvad «krediidile kõik välisriigis välismaise tööandja juures töötamise perioodid, olenemata sellest, millises riigis need toimusid ja olenemata töötaja kodakondsusest. Välisriigis töötamise perioode saab kinnitada kõigi välisriigi tööandja juures töötamise fakti tõendavate dokumentidega, nt tööleping, tööandja väljastatud tõend, palgalehed või sotsiaalkindlustuse tõendid. See ei pea tingimata olema Poola töötõendi välisriigi vaste ”(vt Agnieszka Jaroszek – Tööhõiveagentuur ja töö välismaal, PIP Informator, Varssavi 2014).

Lisaks tasub tsiteerida Tööinspektsiooni seisukohta: „Poola kodanike, Euroopa Liidu liikmesriikide, Euroopa Liitu mittekuuluvate Euroopa Majanduspiirkonna kodanike ja Euroopa Majanduspiirkonna lepinguga mitteseotud riikide kodanike dokumenteeritud töötamise perioodid, kes võivad kasutada vaba liikumist isikute poolt nende riikide poolt Euroopa Ühendusega ja selle liikmesriikides sõlmitud lepingute alusel, mis on sooritatud eelnimetatud riikides välismaise tööandjaga, arvestatakse Poolas tööperioodidena töötajate õiguste valdkonnas. Mis puutub muudesse riikidesse peale ülalnimetatud, siis nendes riikides dokumenteeritud tööperioodid arvatakse Poolas töötatud aastate hulka, tingimusel et nende perioodide eest maksti sissemakseid tööfondi.”(Vaata" Naasmine riiki ja tööle asumine Poolas - teave välismaalt naasjatele "www.warszawa.pip.gov.pl).

lisaks «Välisriigi staaži tunnustamine on oluline töötajate õiguste seisukohalt, mis arvestab kõigi tööandjate juures töötamise perioode. See puudutab järgmisi volitusi:

  • lapsehoolduspuhkuse õiguse omandamine (vähemalt kuus kuud töötatud inimestele),
  • puhkusepuhkuse pikkus,
  • lisatasu suurus mitmeaastase töötamise eest, kui see on ette nähtud antud töötaja kohta kehtivates tööõiguse sätetes,
  • juubelipreemia ja selle suuruse õiguse omandamine (eelarvesektori üksuste töötajatel) (vt töökogemuse tunnustamine välismaal viibimise ajal, www.powroty.gov.pl).

Töö- ja sotsiaalministeeriumi seisukohast lähtuvalt teatab Tööinspektsioon, et välisriigis töötamise kinnitamiseks võib töötaja esitada lisaks töölepingule ja sellega samaväärsele töötõendile palgalehed välisriigi tööandja töötamise deklaratsioon, andmed sotsiaalkindlustuskohustuse kohta ja samaväärsed vormid. Töötajad, kes soovivad oma puhkuseõigust kinnitada, peaksid meeles pidama välismaal töökogemust tõendavate dokumentide tõlkimist poola keelde (vt Töökogemuse tunnustamine välismaal viibimise ajal, www.powroty.gov.pl).

Kokkuvõtteks on oluline, et tööandjad võtaksid töötaja puhkuseõiguste määramisel arvesse dokumentaalselt tõendatud välismaal õppimise perioode, aga ka poolakate tööstaaži teistes riikides. Töötaja seevastu peaks hoolitsema välismaal õppimise või töötamise dokumenteerimise eest.