Subjektiivne käibemaksuvabastus – millal see tuleb?

Teenistusmaksu

Subjektiivne käibemaksuvabastus hõlmab maksumaksjaid (ettevõtjaid), kes on aktiivsed käibemaksukohustuslased, kuid tulenevalt müügi ja tulu väärtusest saavad nad subjektiivset maksuvabastust. Kuidas sellisel juhul käsitleda EL liikmesriigi territooriumil tehtud müügi väärtust? Kas näiteks Saksamaal saavutatud müügiväärtus lisandub Poolas saavutatud müügiväärtusele ja seega on oht ületada subjektiivne vabastuse piirmäär (200 000,00 zlotti) ja selle kaotamine? Lugege artiklit ja vaadake seda!

Mis on subjektiivne käibemaksuvabastus?

Vastavalt Art. 113 lõige. 11. märtsi 2004. a kaupade ja teenuste maksuseaduse (Akt. 2017.1221, s.o 24. juuni 2017. a.), edaspidi: käibemaksuseadus, nende maksumaksjate tehtud müük, kelle müügiväärtus eelmises maksus kokku ei moodusta aastal ületas summa 200 000 Poola zlotti. Maksusumma ei sisaldu müügiväärtuses. Mida see tähendab? Noh, maksumaksjal, kes tegeleb vähesel määral ettevõtlusega (enamasti puudutab see väikeettevõtjaid), kes ei jõudnud eelmisel maksuaastal müügi väärtuseni 200 000,00 Poola zlotti piiri, on õigus soodustust kasutada. seaduses sätestatud, st subjektiivne vabastus. Maksuvabastuse (soodustuse) kasutamine ei ole maksumaksja kohustus, vaid ainult tema õigus. Soodustusest loobumine nõuab maksumaksjalt selle kavatsuse kohta kirjaliku teatise (käibemaksu-R vorm) esitamist maksuameti juhatajale enne selle kuu algust, mil ta maksuvabastusest loobub.

Müügiväärtus ei sisalda:

  • kauba ühendusesisene kohaletoimetamine ja postimüük riigi territooriumilt ning postimüük riigi territooriumil;

  • art. 43 sek. 1 või art. 82 sek. 3, välja arvatud:

    • kinnisvaratehingud,

    • artiklis nimetatud teenused. 43 sek. 1 punktid 7, 12 ja 38-41,

    • kindlustusteenused

- kui need tegevused ei ole kõrvaltehingud;

  • tasu eest kauba tarnimiseks, mis vastavalt tulumaksusätetele on maksumaksja poolt klassifitseeritud põhivaraks ja amortiseeritavaks immateriaalseks põhivaraks.

Osade kaupade ja teenuste puhul ei saa kohaldada subjektiivset käibemaksuvabastust. Nende loetelu on toodud käibemaksuseaduse lisas 12.

Kuidas arvutada EL liikmesriigi ja Poola Vabariigi territooriumil saavutatud müügi väärtust?

Probleemi selgitamiseks on kõige parem kasutada näidet, mis on välja töötatud Szczecini provintsi halduskohtu (WSA) 14. jaanuari 2016. aasta otsuse (toimiku viitenumber I SA / Sz 1063/15) alusel, ja seejärel Kõrgeima halduskohtu otsus, mis tehti maksumaksja kassatsioonkaebuse tulemusena Varssavis (kõrgem halduskohus) 21. veebruaril 2018 (toimiku viitenumber I FSK 739/16).

Näide 1.

Maksumaksja teatas, et vastavalt Art. 113 lõige. KMS 1 kohaselt kehtib käibemaksu subjektivabastus. Ta märkis, et müüb Poolast ostetud kaupu (peamiselt põllumajandussaadusi ja toiduaineid), peamiselt Saksamaalt – ukselt ukseni, peamiselt Saksamaa linnade turuplatsidel selleks ettenähtud kioskites. Kaebaja märkis, et iga päev või peaaegu igal hommikul, kõrghooajal või väljaspool hooaega, läheb ta kaubaga Saksamaa piirilinnadesse ja müüb neid seal ning naaseb iga päev või peaaegu igal õhtul Poolasse uue värske kauba järele. Maksumaksja märkis, et ta on Saksamaal registreeritud ja registreeritud Poola ettevõtja, kes müüb Saksamaal. Ta on ka Saksamaa käibemaksu (Umsatzsteuer) maksumaksja, kes on registreeritud pädevas Saksamaa maksuametis (Finanzamt Oranienburg), tal on oma maksunumber (Steuemummer) ja ta arveldab seda maksu igal aastal Saksamaal tehtud müügilt, esitades Saksamaale vastavad maksudeklaratsioonid. maksuamet ( Umsatzsteuererklarung). Tulenevalt asjaolust, et maksumaksja (ettevõtja) on Poolas maksukohustuslasest maksukohustuslane, ei näita ta kauba transportimisel Poolast Saksamaale ühendusesisest kaubatarnet - art. 13 sek. Käibemaksuseaduse § 6 a contrario - kuna seda pole olemas. Müügiväärtus Poolas ei ületa subjektiivse vabastuse piiri (praegu 200 000,00 PLN). Selle summa (limiidi) ületab aga kokku arvutatud müügiväärtus – see tähendab Poolas ja Saksamaal kokku.

Kuidas arvutada müügiväärtust?

Probleemne ülalmainitud juhul Näitena võib tuua müügiväärtuse arvutamise meetodi, kui ettevõtja (maksumaksja) müüb kaupa nii Poolas kui ka mõnes teises EL riigis. Tekib küsimus, kas Poola territooriumil saavutatud müügi väärtusele tuleks lisada teises EL liikmesriigis saavutatud müügi väärtus, mis võib mõjutada ettevõtja subjektiivse käibemaksuvabastuse vormis maksusoodustuse ärakasutamist. ? Vastavalt Art. KMS 2 punkt 22 tähendab müüki kauba tarnimist tasu eest ja teenuse osutamist tasu eest riigi territooriumil, kauba väljavedu ja kauba ühendusesisest tarnimist.

Käesoleval juhul märkis Szczecini provintsi halduskohus, et maksumaksja teeb ülalnimetatud riigi territooriumil kauba kohaletoimetamise eeskirjad, olenemata sellest, kas temale kuuluvate kaupade müük toimub Poolas või Saksamaal. Seega, vastavalt Art. 113 lõige. Käibemaksuseaduse 1 kohaselt on kaebuse esitaja Poolas ja Saksamaal tehtud müük, kus sellise müügi väärtus ei ületanud eelmisel maksuaastal kogusummat 200 000 zlotti, maksust vabastatud. Seega olukorras, kus eelnimetatu väärtus kaebuse esitaja müük ületab 200 000 zlotti. ta kaotab subjektiivselt vabastatud maksumaksja staatuse. Ülaltoodud Szczecini provintsi halduskohtu poolt läbiviidud asjaolude analüüs viis kohtu järeldusele, et Saksamaal saavutatud müügi väärtus ja Poolas saavutatud müügi väärtus tuleks summeerida, mis mõjutab ka maksumaksja võimalust. ületada künnist 200 000,00 Poola zlotti, mis on subjektiivse vabastuse saamise tingimus.

Szczecini provintsi halduskohus märkis, et art. KMS 2 punkt 22 sisaldab suletud kataloogi tegevustest, mida seadus loeb müügiks. Vastavalt Art. 22 sek. KMS 1 punkt 1 on kauba üleandmise kohaks kauba tarnimise või transpordi puhul, mille on väljastanud või transpordib selle üleandja, selle ostja või kolmas isik - koht, kus kaup asub kauba kättetoimetamise alustamise ajal. saatmine või transport ostjale. Seetõttu on Szczecini provintsi halduskohtu hinnangul müügiväärtuse piiri kindlaksmääramisel, mille ületamisel kaotab maksumaksja subjektiivse käibemaksuvabastuse, kaupade tarnimine, mille maksustamiskoht asub väljaspool riigi territooriumi, s.o väljaspool Poolat. Tegelikult tarnib maksumaksja kaupu riigi territooriumil, olenemata sellest, kas talle kuuluvate kaupade müük toimub Poolas või Saksamaal. Seetõttu tuleb Saksamaal müüdud ja Poolast (kauba saatmise alguskoht) ostetud kaubad maksustada Poolas ja müügiväärtus liita.

Mis on tasuline kauba kohaletoimetamine ja kuidas see mõjutab müügiväärtuse määramist?

Varssavi kõrgeim halduskohus ei nõustunud ülaltoodud seisukohaga oma 21. veebruari 2018. aasta otsuses (toimiku viitenumber I FSK 739/16). EIK-i hinnangul ei arvestata maksumaksja väikeettevõtjast riigi territooriumist erineva liikmesriigi territooriumil tehtud müügi väärtust, millele art. 113 lõige. 11. märtsi 2004. a kaupade ja teenuste maksuseaduse (Akt. 2011, nr 177, punkt 1054, punkt 1054, maks.

Käesoleval juhul tuleb esmalt kindlaks teha, kas tegemist on tasu eest kauba tarnimisega riigi territooriumil või kauba ühendusesisese tarnimisega.

Selleks, et oleks võimalik kindlaks määrata antud tegevust kauba tasuliseks kohaletoimetamiseks, viidatud art. 5 sek. Käibemaksuseaduse 1 punkt 1, on vajalik Art. 7 sek. 1 kohaselt kauba omanikuna käsutamise õiguse üleandmine tasu eest ostjale.Kirjeldatud asjaolude (näide) puhul ei ole tegemist õiguse üleminekuga riigi territooriumil, kuna kauba toimetab selle omanik välismaale ning seetõttu ei ole alust käsitleda seda tüüpi tegevust kauba tarnimisena riigi piires. artiklis nimetatud riigi territoorium. 2 KMS punkt 22. Kauba tarnimine (KMS § 5 lg 1 p 1) toimub siis, kui kauba omandiõigus läheb ostjale teatud hinna eest riigi territooriumil üle, nii et ostja saab kauba käsutada. kaupade omanikuna nende ostukohas. Kauba toimetamist selle omaniku poolt välismaale ja seejärel müümist väljapoole Poolat ei saa käsitleda kauba kohaletoimetamisena riigi territooriumil.
Eespool kirjeldatud asjaolud vastavad tingimustele, mis iseloomustavad kauba ühendusesisest tarnimist artikli 1 tähenduses. 13 sek. Käibemaksuseaduse 1. Seda seetõttu, et riigi territooriumilt eksporditakse kaupu art. Käibemaksuseaduse § 7 alusel EL liikmesriigi territooriumil, mis ei ole riigi territoorium (Poola territoorium). Kuid Art.-s sisalduva reservatsiooni tõttu. 13 sek. KMS § 6 kohaselt kauba ühendusesisest tarnet sel juhul ei toimu, kuna tarne teostajaks on art. Käibemaksuseaduse § 15, maksuvaba vastavalt Art. 113 lõige. 1 käesoleva akti.

Varssavi kõrgeima halduskohtu seisukoha kinnitust leiab Euroopa Liidu Kohtu (ELIK) 26. oktoobri 2010. aasta otsusest asjas C-97/09, milles mh. , probleemi analüüsiti, kas mõiste "aastakäive" art. Nõukogu 28. novembri 2006. aasta direktiivi 2006/112/EÜ ühise käibemaksusüsteemi kohta (ELi Teataja L 347, muudetud – edaspidi: direktiiv 112) artiklit 287 tuleks mõista kui käivet, mis on saadud konkreetsel aastal antud liikmesriik , kus väikeettevõtjate korda kohaldatakse, või ettevõtja antud aasta käive kogu Euroopa Liidu territooriumil. Euroopa Kohus otsustas, et "aastakäibe" mõiste viitab käibele, mille ettevõte on saavutanud konkreetsel aastal riigis, kus see on asutatud. Väikeettevõtete aastakäive = käive, mis saadakse antud aastal riigis, kus ettevõtja on asutatud. Artiklis kasutatud mõiste "aastakäive" vaste. 287 või "käive", mida kasutatakse art. Direktiivi 112 artikkel 288 siseriiklikus õiguses – art. 113 lõige. KMS 1 - on mõiste "müügiväärtus". Seetõttu ei tohiks maksuvabastuse saamise tingimustele vastava müügi väärtuse arvutamisel arvesse võtta teistes liikmesriikides toimunud müügist saadud summasid.

Seoses eeltooduga tuleb märkida, et käibemaksukohustuslase poolt (käibemaksuseaduse § 113 lõike 1 alusel maksuvaba) teise EL liikmesriigi territooriumil tehtud kauba müügi väärtust ei summeerita väärtusega. Poola territooriumil saavutatud müügist, sest piiriületuse ajal on kaup maksumaksja (ettevõtja) oma.